Těžaři chtějí svůj byznys povýšit na státní zájem. Starostové z frenštátska jedou do parlamentu.

 

Těžaři chtějí svůj byznys povýšit na státní zájem. Starostové z Frenštátska jedou do parlamentu. 

Těžařská lobby se snaží udělat ze svého byznysu „státní zájem“ a legalizovat tak drancování přírodního bohatství. Seminář, který dnes pořádá Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny ČR má za úkol začlenit těžbu černého uhlí do novely Státní energetické koncepce jako strategický počin. 

Opačná stanoviska jeli na dnešní seminář prezentovat a hájit starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný a místopředseda Občanského sdružení Naše Beskydy Marian Žárský. 

Novela SEK má spatřit světlo světa ještě v tomto roce. Přestože ministr Kocourek sliboval starostům z Beskyd, že se v ní důl Frenštát neobjeví,  poslední tzv. pracovní verze počítá s vytěžením ložiska už za 18 let. S tím rozhodně nesouhlasí obyvatelé, největší zaměstnavatelé regionu ani samosprávy měst a obcí v dotčeném území. Jednání ministra považují za podraz. 

 

Tomu, že těžba se má stát skutečně součástí strategické koncepce republiky, nasvědčuje i seminář, který dnes zorganizoval Hospodářský výbor Poslanecké Sněmovny Parlamentu ČR. Už samotný název semináře, stejně jako výběr mluvčích dává tušit, že za vším opět stojí silná těžařská lobby. Ta se snaží své obchodní aktivity legalizovat. 

 

Pokud se těžba uhlí skutečně stane součástí SEK, budou mít těžaři v ruce mocný nástroj. Jejich byznys se tak stane „státním zájmem“. Pravdou ovšem je, že se tímto pouze zlegalizuje drancování přírodních zdrojů, potažmo životního prostředí. Stát nemá žádnou faktickou kontrolu nad množstvím vytěženého uhlí, ani nad tím, kde tato surovina skončí. Ze zisku těžařů mu sice připadne pověstný desátek (10% z Báňským úřadem vypočítaného, ne skutečně vytěženého, uhlí), ten ale nepokryje ani náklady na rekultivace, které jdou na vrub státu. 

 

Uhlí je dnes celosvětovou komoditou, jejíž cenu určuje trh. Zákazníkovi je jedno, odkud uhlí, které kupuje, pochází, vždy zaplatí tržní cenu. Za posledních 6 let se pouze černého uhlí z naší republiky vyvezlo za 68 miliard korun a to po odečtení dovozu, celkový vývoz je tak ještě mnohem vyšší. Strategické by tedy od státu bylo nakupovat uhlí z cizích zdrojů a své vlastní ložisko chránit. 

 

Těžba uhlí není v zájmu státu, ale pouze a jedině v zájmu těžařských společností. Je zcela nemorální, aby byl jejich mnohamiliardový byznys označován v SEK za strategicky důležitý pro stát.

 

Kontakty:

 

Zdeňka Leščišinová, starostka Frenštátu pod Radhoštěm                   724 185 458

 

Jiří Novotný, starosta Trojanovic                                                       724 189 814

 

Marian Žárský, místopředseda o.s. Naše Beskydy                              774 032 800 

 

Autor:

Stanislav Uruba o.s. Naše Beskydy    

TZ SEK Naše Beskydy

Pozvánka na seminář

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Tiskové zprávy a jeho autorem je Karel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.