Na workshopu Hospodářských novin se dolovaly černé perly

28.11.2011 www.mufrenstat.cz

Zástupci beskydských samospráv se ve čtvrtek 24. listopadu zúčastnili semináře, který v Ostravě pořádaly Hospodářské noviny. Tématem tohoto workshopu bylo „Jaká je perspektiva Moravskoslezského kraje?“ S podtitulem: „Jak důležitou roli hraje uhlí a ocel v regionu a ekonomice celé země?“ Mezi řečníky byli například ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, Hejtman MSK J. Palas, viceprezident hospodářské komory ČR Pavel Bartoš, ale také generální ředitelé společností OKD a Arceloru Mittal.

Z frenštátska se na tento workshop vypravili čestný předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Drahomír Strnadel, starosta Kunčic pod Ondřejníkem Tomáš Hrubiš, pověřená zastupitelka obce Trojanovice Hana Dorotíková a předseda komise Rady města Za zrušení a zasypání dolu Frenštát Marian Žárský.

Celkové pojetí tohoto workshopu, už podle výběru většiny řečníků dávalo tušit, že půjde o akci, kterou ve skutečnosti pořádají sami těžaři a oceláři s cílem vylepšili svůj mediální obraz. Toto očekávání se bezezbytku naplnilo. Jediný, kdo zde zastával jiný názor, byl snad jen ministr životního prostředí, který po své prezentaci přijal pozvání od Mariana Žárského do Frenštátu. Ožehavá témata jako je znečištěné ovzduší na Ostravsku a nebo negativní dopady těžby uhlí byly jednotlivými řečníky většinou bagatelizovány. Hlavní akcent byl kladen na zaměstnanost. A pokračování v nastaveném trendu. Na jednu stranu se ozývaly stesky na to, že má Severní Morava nálepku jednoho z nejznečištěnějších regionů v celé Evropské unii, ale hned na to zaznívalo, že na vině není znečištění životního prostředí, ale účelová a štvavá kampaň médií.

Opravdu úsměvně pak působila situace, když se ve veřejné rozpravě přihlásil Drahomír Strnadel a zeptal se „ kdy budou děti na Ostravsku dýchat stejně čistý vzduch jako děti pana Bakaly ve Švýcarsku?“ Primátor Ostravy Petr Kajnar, po krátkém přemítání odpovědět, že to bude asi za 10 let. Hana Dorotíková se poté ptala zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Kaviny „proč si není stát schopen úpravou legislativy od těžařů vytáhnout větší množství peněz. V současné době tímto přichází stát o obrovské zisky. A dále, proč stát dovolí selektivní těžbu uhlí a tím umožňuje vyvíjet tlak na otevření nových ložisek (Frenštát)“. Státní úředník Kavina reagoval pokrčením rameny s vyjádřením „toto je předmětem jednání“.

Tomáš Hrubiš své dojmy z projevů některých řečníků shrnul slovy : „ to co tu někdy zaznívalo, to byla čirá demagogie, jako bych se vrátil o dvacet pět let zpátky a poslouchal projev Milouše Jakeše“.

Přikládáme několik parafrází výroků, které na tomto workshopu z úst řečníků zazněly tzv.

Černé perly:

„životní prostředí je problém se kterým se musíme porvat!“

„problémem na Ostravsku není špatné ovzduší, ale účelová a zkreslená

medializace této problematiky!“

„možná jste si to ještě mnozí neuvědomili, ale my žijeme v období páry a v

nejbližší době se to nezmění“

Marian Žárský

Předseda komise Rady města za zrušení a zasypání dolu Frenštát

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z tisku a jeho autorem je Karel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.