DEN ZEMĚ VE FRENŠTÁTĚ PŘIPOMNĚL HROZBU TĚŽBY UHLÍ

Pondělí, 23 duben 2012 10:41

Oslava Dne Země se ve Frenštátě pod Radhoštěm nesla v duchu protestů proti plánům na otevření černouhelného dolu. Centrum volného času zorganizovalo celodenní program pro školy i širokou veřejnost. Jeho součástí bylo vyhodnocení výtvarné soutěže, besedy, divadlo i koncert. Oficiálně byl do provozu uveden i nový skatepark.
Oslavy Dne Země získávají rok co rok na stále větší popularitě. Ve Frenštátě pod Radhoštěm se letos konaly hned na několika místech. Dopolední program v kinosále byl určen základním školám, které soutěžily o nejhezčí obrázek na téma krajina s doly a bez nich. “Sešlo se asi 30 – 40 výkresů, myslím si, že soutěž splnila svůj účel, protože děti namalovaly krajinu, jak ony samy říkaly, která vypadá škaredě a krásnou krajinu bez věží OKD. Měla svůj smysl a myslím, že až se bude pořádat příští rok, přihlásí se mnohem více škol,” vyjádřil svůj názor i přání v jednom organizátor akce Jiří Hauser ze Střediska volného času.
Na existenci těžních věží v Beskydech mají mladí malíři jednoznačný názor. “Já bych je zboural, zasypal doly, aby se nepropadala zem, dal tam podpěry, aby se to nepropadlo a postavil tam něco, ať to není tak škaredé,” řekl na adresu těžních věží vítěz jedné z kategorií Michal ze ZŠ Záhuní.

Pro děti z Frenštátu i z Trojanovic byly připraveny i besedy na téma ochrany přírody. Ta první je seznámila s činností ekologické organizace Greenpeace a s tím, jak může každý z nás přispět ke zlepšení životního prostředí. “Každý může začít od sebe, můžete začít tím, že budete třídit odpad, tím, že budete pořizovat efektivnější a úspornější spotřebiče, tím, že přesvědčíte rodinu k tomu, aby si pořídila solární kolektory, fotovoltaické panely, popř. nějaké větrníky a vyráběla si elektřinu sama,” uvádí několik příkladů člen Greenpeace Jaromír Vavroch.

Odpolední program přilákal všechny milovníky pohybu na kolech a kolečkách ke Středisku volného času, kde byl oficiálně zahájen provoz nového skateparku. Své triky na moderních rampách předváděli jezdci na in-line bruslích, skateboardech, koloběžkách i kolech. Cílem této aktivity bylo mimo jiné upozornit na to, že pokud to s ochranou přírody myslíme vážně, měli bychom častěji nechávat auta doma a k přepravě využívat ekologičtější prostředky.

-jur- Monitor24
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z tisku a jeho autorem je Karel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.