AKTIVISTÉ GREENPEACE OBSADILI TĚŽNÍ VĚŽE DOLU FRENŠTÁT

Greenpeace fandila i místní školka :-)

Aktivisté hnutí Greenpeace vyšplhali na těžní věže dolu Frenštát. Pomocí transparentů, které tady rozvinuli dávají najevo svůj nesouhlas s plánovanou těžbou, která by ohrozila místní přírodu a potažmo klima celé planety. Na věžích chtějí setrvat až do úterý, na místě zasahuje policie.
Dvanácti aktivistům hnutí Greenpeace se v pondělí 28. května brzy ráno podařilo dostat na obě těžní věže dolu Frenštát.  “Jsme tady proto, že v Beskydech hrozí obnova těžby černého uhlí, podle nás je to nesmyslný plán, to černé uhlí nepotřebujeme a rozhodně nepotřebujeme ničit zdejší krásnou krajinu,” vysvětluje programový ředitel Greenpeace. “Nyní v 10 hodin máme rozbaleny oba velké transparenty, na kterých stojí Neničme Beskydy, zachraňme Arktidu a Nechceme být uhelný skanzen. Oba tyto vzkazy jsou určeny zejména panu Bakalovi, na jehož černých stavbách se nacházíme,” telefonuje přímo z jedné těžní věže člen Greenpeace Jan Rovenský.
 

Akce samozřejmě nezůstala bez odezvy společnosti OKD, která na místo přivolala policisty a báňskou záchrannou službu. “Nechceme a nebudeme jednat s někým, kdo stříhá díry v plotech a kdo lozí po cizím majetku,” prohlásil mluvčí OKD Vladislav Sobol. “Rozhodně není pravda, že bychom stříhali plot, máme fotodokumentaci k tomu, že jsme ho přelézali pomocí žebříku,” ohrazuje se Rovenský. “Pokud nevznikne nějaké ohrožení života nebo škoda na majetku a nebude nutnost použít jakýchkoli sil a prostředků k tomu, abychom je násilnou formou dostali dolů, tak k tomu nepřistoupíme,” řekl mluvčí novojičínských policistů Petr Gřes.Aktivisté ze čtyř zemí, mezi kterými jsou i čtyři dívky, zatarasili přístupové cesty. Na vrcholech obou věží jsou odhodláni zůstat až do úterního poledne.

Noční pohled

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z tisku a jeho autorem je Karel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.