Aktivisté Greenpeace slezli z těžních věží Dolu Frenštát

Odkaz na originální zprávu včetně videa zde

Frenštát p.R. (Novojičínsko) – Aktivisté Greenpeace dnes odpoledne opustili vrcholky dvou těžních věží Dolu Frenštát v Beskydech. Vylezli na ně v pondělí ráno. Nepovolenou akcí chtěli ochránci přírody upozornit na globální oteplování a také riziko těžby uhlí v Beskydech. Podle policie se dopustili přestupku a hrozí jim pokuta až 15.000 korun.

Bakalovy černé stavby

Po poledni aktivisté sundali ze stěn věží dva obří nápisy „Nechceme být uhelný skanzen“ a „Zachraňme Arktidu, neničme Beskydy“. Vzápětí vyvěsili jediný „Bakalovy černé stavby“. Má upozornit na to, že areál dolů úřady považují za černé stavby a řeší se jejich případné odstranění. Pak 12 lidí postupně začalo z věží slaňovat a poslední slezli i s lany po žebřících v útrobách věží.

Dole na ně už čekala policie. „Všichni spolupracovali, předložili nám doklady. Napsali jsme si jejich totožnost. Protože jsou podezřelí z přestupku, celou věc předáme k dořešení správnímu orgánu,“ řekl ČTK mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Přestupku se podle předběžného hodnocení policie aktivisté dopustili vstupem na cizí pozemek. Za to jim hrozí pokuta až 15.000 korun. Zda ji dostane každý zvlášť či dohromady jako skupina, není jasné.

„Policie i aktivisti se chovali jako profesionálové.“ řekl ČTK Michal Komárek z Greenpeace. Podle něj případné pokuty za aktivisty zaplatí organizace. S akcí a jejím výsledkem je spokojen. „Podařilo se upozornit na problematiku těžby uhlí v Beskydech. Podpora místních lidí byla velká. Cítili jsme se jako doma,“ řekl.

Zástupce společnosti OKD Marek Síbrt ČTK řekl, že firmě vznikla škoda tím, že dva dny nemohla dělat konzervační práce v areálu dolu. „Navíc na naše náklady budeme muset odstranit transparent, který na jedné z věží aktivisté nechali,“ řekl.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z tisku a jeho autorem je Karel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.