FRENŠTÁT A TROJANOVICE OSLAVILI DALŠÍ ROK BEZ TĚŽBY UHLÍ

Zvonění

Video zde

Už pět let uplynulo od happeningu na Radhošti, kterým odpůrci těžby v Beskydech symbolicky uzamkli zemi na sto let a dali tak najevo svůj nesouhlas s otevřením dolu Frenštát. Od té doby tuto událost každoročně připomíná oslava dalšího roku bez těžby. Letos bylo víc než kdy jindy co slavit. Stavební úřad ve Frenštátě zahájil řízení o odstranění obou těžních věží.

V neděli 27. května se u Zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách sešli obyvatelé Frenštátu, Trojanovic i dalších okolních měst a obcí, kteří tak demonstrovali svůj nesouhlas s důlní činností v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Letošní oslava dalšího roku bez těžby byla ve znamení optimismu, umíráček, který tady lidé každoročně zvoní dolu Frenštát, by letos mohl zaznít už naposled.  “Věřím tomu, že se blíží zrušení těžních věží, zasypání jam a že se blíží to, že Beskydy budou konečně svobodné,” míní starosta Trojanovic Jiří Novotný. “Ten optimismus je teď opravdu na místě. V nejbližších dnech bude pokračovat správní řízení o odstranění staveb,” uvedla starostka Frenštátu p. R. Zdeňka Leščišinová.
Za trpělivé pátrání v archivech a odhalení toho, že nejen těžní věže, ale i další desítky budov v areálu dolu Frenštát mají propadlé stavební povolení, získal ocenění Beskydská osobnost roku právě starosta Trojanovic Jiří Novotný. “Tady je zatraceně co chránit, protože kdybychom se odsud měli stěhovat nebo bychom měli nechat ty hory podkopat, byla by to skutečná a neuvěřitelná katastrofa,” prohlásil.Část oslav se odehrávala i na Markově kopci, kde postupně vyrůstá lipová alej. Každý pár stromů tady symbolizuje jeden rok bez těžby. Ta kromě zdejší krajiny ohrožuje i zaměstnanost. “Do několika málo let od zahájení těžby by došlo k ohrožení výroby, ať už je to závod Continentalu nebo Siemens Elektromotory, protože by došlo k propadu, ke snížení povrchu,” vysvětluje ředitel společnosti Siemens Elektromotory Jaromír Zapletal.Odpůrce těžby v Beskydech teď čeká možná závěrečná etapa boje, na jejímž konci by mělo být zbourání věží z dolu Frenštát. Ústní jednání ve věci odstranění staveb je naplánováno na první polovinu června.

-jur-
Příspěvek byl publikován v rubrice Tiskové zprávy a jeho autorem je Karel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.