Surovinová politika – k OKD čelem, k občanovi zády

Ve středu 25.7. byl Ministerstvem průmyslu a obchodu předložen Radě Vlády návrh nové Surovinové politiky ČR.

Dokument počítá mimo jiné i s těžebním průzkumem ložiska Frenštát, který ohrožuje budoucnost regionu.

„Stát tímto krokem jednoznačně podpořil snahy těžařů a to až do té míry, že návrh vyvolává dojem, že byl vytvořen „na objednávku OKD“. Dokument obsahuje stejné formulace, které zástupci těžařů používali při jednáních se samosprávami,“ míní předseda o.s. Naše Beskydy Stanislav Uruba.

„Z pěti stránek protiargumentů, které jsme ministerstvu dodali, se v návrhu neobjevil ani jediný,“ uvedl předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný.

Celá věc působí dojmem, že nový průzkum je víc než potřebou státu přáním OKD.

Stát tento průzkum nepotřebuje, neboť geologický průzkum na ložisku Frenštát byl už v minulosti proveden v dostatečné míře a zásoby uhlí jsou známé. Jinak by tady v minulosti nemohl být stanoven dobývací prostor.

„I když jsme MPO opakovaně žádali o zdůvodnění, proč by měl mít stát zájem už prozkoumané ložisko zkoumat znovu, do dnešního dne jsme neslyšeli ani jediný argument,“ říká Novotný.

I když OKD tvrdí, že tzv. průzkum nebude mít na krajinu Beskyd a život zdejších lidí negativní vliv, opak je pravdou. I tento průzkum je už de facto těžbou se všemi jejími průvodními znaky. Zahájení průzkumu by bylo jen prvním z mnoha kroků, jak OKD dovolit udělat z Beskyd další problémový region, jakým je dnes karvinsko nebo mostecko.

Nová Surovinová politika je zatím ve fázi návrhu. Na řadě je mezirezortní připomínkové řízení. Poté, co se MPO vypořádá s připomínkami, předloží Vládě ke schválení finální verzi.

„Doufáme, že se do té doby politici a úředníci ministerstva vzpamatují a začnou hájit zájmy státu, obcí a obyvatel a přestanou jít nepokrytě na ruku OKD,“ uzavřel Novotný.

Připomínky k SUP – červen 2012

Společná tisková zpráva

Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu

Obce Trojanovice

Města Frenštát pod Radhoštěm

občanského sdružení Naše Beskydy

Příspěvek byl publikován v rubrice Tiskové zprávy a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.