Beskydy jsou zachráněny, stát se zachoval jako rozumný hospodář

Velké úsilí zástupců beskydských samospráv a neziskových organizací, které v poslední době aktivně připomínkovali návrh strategického dokumentu Státní surovinová politika ČR (SUP), přineslo své ovoce.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR v posledních týdnech intenzivně pracovalo na návrhu SUP, který je dlouhodobou strategií nakládání státu s nerostným bohatstvím země. Původně byla v tomto dokumentu zmíněna i potřeba prozkoumání ložiska černého uhlí pod Beskydami. Proti tomu se postavili nejen starostové obcí, ale také největší zaměstnavatelé regionu, Svaz měst a obcí, Moravskoslezský kraj, občanská sdružení i neziskové organizace.

13. srpna vyjela do Prahy delegace ve složení Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, Markéta Blinková (ODS), starostka města Rožnov p. R. a místopředsedkyně Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, Zdeňka Leščišinová (Naše Beskydy), starostka města Frenštátu p. R. a Stanislav Uruba předseda o.s. Naše Beskydy. Delegace na ministerstvu průmyslu a obchodu tlumočila své požadavky s tím, že plánovaný průzkum ložiska pod Beskydami by byl praktickou přípravou k vyuhlení Beskyd a předpolím ke vzniku dalšího problémového přírodně i kulturně zdevastovaného regionu ohroženého nezaměstnaností a vysokou kriminalitou. Za místní samosprávy se svými připomínkami k dokumentu postavila také místopředsedkyně vlády Karolina Peake a ministryně kultury Alena Hanáková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se nakonec v otázce černého uhlí pod Beskydami zachovalo správně. Přístup MPO a ministra Martina Kuby byl v této otázce diskuse a následného zohlednění věcných argumentů příkladný. Požadovaný průzkum ložiska byl z dokumentu vyřazen. Stát se tímto rozhodnutím zachoval jako rozumný hospodář a zároveň vydal jasný signál k tomu, aby se mohl celý beskydský region dlouhodobě rozvíjet. Vždyť nejcennějším bohatstvím, které Beskydy mají, není uhlí, ale neporušená příroda a jedinečné kulturní tradice.

Jiří Novotný
Předseda Sdružení města a obcí na ochranu beskydského regionu

Tel: 724 189 814
starosta@trojanovice.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Články NB a jeho autorem je Karel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.