Valaši oslavili šest let bez těžby uhlí v Beskydech

Oslava 6. výročí Uzamčení země valašské

Reportáž TV Beskyd zde

Před šesti lety podepsali starostové čtyřiadvaceti měst a obcí na Valašsku dekret, ve kterém vyjádřili společný odpor proti otevření Dolu Frenštát. Od té doby si obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic tuto událost každoročně připomínají vysazením páru lip do Stoleté aleje a oslavou u zvoničky zvané Strážkyně Beskyd.
V první květnovou neděli se i navzdory nepříliš příznivému počasí sešly na frenštátských Horečkách desítky lidí, aby spolu oslavily další rok bez těžby uhlí v Beskydech. Společně si připomněli znění dekretu, který před šesti lety slavnostně uložili do základů kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti.

“Vydáváme nařízení o uzamčení země valašské na sto rokú. Toto rozhodnutí je závazné a konečné. Nech naši vnuci a pravnuci rozhodnú, jak s naším odkazem budú nakládať,” citoval z dekretu Marian Žárský z občanského sdružení Naše Beskydy.
Letošních oslav se zúčastnili i odpůrci těžby z Karviné, města, které se kvůli těžbě uhlí muselo celé přestěhovat.

“U nás ve Starém městě máme rodiny, které už se stěhovaly třikrát kvůli těžbě uhlí. Jsou to osudy lidí. Neustále musíme kvůli těžbě řešit náš životní prostor, protože těžba uhlí nám ho ubírá,” varovala před možnými následky těžby Monika Heisigová z občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem.

Při příležitosti výročí Uzamčení země valašské se už tradičně vyhlašuje Beskydská osobnost roku. Tento titul si letos vysloužil cyklista Miroslav Prašivka za svůj nekompromisní postoj k dotacím OKD.

“Nemám důvod od nich brát peníze. Buď si na to vyděláme sami vlastníma rukama nebo si seženeme jiného sponzora. Některé peníze prostě smrdí,” prohlásil.
Akci na Horečkách si každoročně nenechá ujít ani bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. “Podle mého názoru je to závod s časem, je zřejmé, že svět ustupuje od uhelné a vůbec fosilní elektroniky a že se rozvíjejí další k životnímu prostředí daleko šetrnější alternativy,” míní.

Svůj postoj k těžbě uhlí v chráněné krajinné oblasti vyjádřili účastníci akce tím, že snahám těžařů zazvonili symbolický umíráček.

Autor: TV Beskyd (jur)

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z tisku a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.