Trojanovice nejsou jen Pustevny, Radhošť a doly.

Teď se jdeme představit do Brna.

Obec Trojanovice dlouhodobě spolupracuje s výrazným, a dnes již známým a uznávaným architektem Kamilem Mrvou. Za posledních pár let vzešlo z tohoto spojení tolik realizací a studií, že jejich zveřejnění vydalo na samostatnou knihu. Publikace s názvem Trojanovice 2009/2013 bude představena a pokřtěna 26. září v 18:00 v brněnské Galerii architektury při zahájení výstavy Kamil Mrva Architects 1999-2013.

Trojanovice se hlásí k moderní architektuře a snaží se dát dobrý příklad nejenom svým obyvatelům, ale i dalším obcím v regionu. Nepřetváříme historické budovy, těch si vážíme a snažíme se zachovat jejich původní vzhled a strukturu. Nové stavby a přestavby normalizačních výtvorů se však snažíme realizovat tak, aby byly moderní, vzdušné a funkční. Bereme z nich to nejlepší a přidáváme další estetickou hodnotu. Není možné se neustále smiřovat se současným trendem rekonstrukcí, kdy se stavba obalí polystyrenem a natře duhovými barvami. Návrhy a realizace studia Kamila Mrvy představují nové a moderní pojetí architektury venkovských staveb.

Při rozvoji obce se snažíme návazat na myšlenku významného české architekta Bohuslava Fukse, který postavil na Horečkách Hotel Vlčinu. Po válce nabídl Frenštátu pod Radhoštěm, že bude řídit jeho urbanismus. Komunisté tehdy jeho návrh nepřijali a dnes na to doplácíme. Malebné historické okolí náměstí ustoupilo pestrobarevným panelovým domům. Trojanovice se z toho poučily, urbanismus a veřejné stavby považujeme za důležitou součást života lidí i výchovy nové mladé generace. Se studiem Kamila Mrvy se to naší obci daří. Výsledkem je řada funkčních a krásných staveb a nyní také kniha, která je ojedinělá a ukazuje skutečné možnosti dnešního moderního a svobodného světa.

Jiří Novotný
starosta obce Trojanovice

Příspěvek byl publikován v rubrice Tiskové zprávy a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.