Ministr průmyslu navštívil Frenštát p. R. Průzkum dolu nepovažuje za nutný

Ve čtvrtek 3. října 2013 navštívil ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala Frenštát p. R. Setkal se se zástupci samospráv a navštívil dva největší výrobní závody. Uvedl, že frenštátské ložisko černého uhlí bude nadále sloužit jen jako strategická rezerva státu a že jeho průzkum není nutný.

Na žádost Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu o setkání s premiérem Jiřím Rusnokem zareagoval ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala a 3. října přijel do Frenštátu pod Radhoštěm, kde se setkal se zástupci místních samospráv a největších zaměstnavatelů v regionu.

Schůzka se uskutečnila přímo v prostoru závodu Continental Automotive Czech, s.r.o. ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kromě generálního ředitele Zdeňka Przybyly se setkání zúčastnili také ředitelé závodů Siemens Radovan Holub a Jaromír Zapletal, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a starosta Trojanovic Jiří Novotný a předseda komise Rady města Frenštátu p. R. pro zrušení a zasypání Dolu Frenštát Marian Žárský.

Předmětem jednání bylo současné dění kolem Dolu Paskov, jehož součástí je i frenštátské ložisko. „Pobouřily nás nedávné výroky společnosti OKD, která prostřednictvím svého tiskového mluvčího sdělila, že navzdory současné uhelné krizi stále usiluje o průzkum Dolu Frenštát,“ uvedl Jiří Novotný.

Ministr přítomné uklidnil, že ložisko Frenštát slouží a bude sloužit jen jako strategická rezerva státu a v nejbližších desítkách let těžba nepřipadá v úvahu, pokud nedojde k ohrožení energetické bezpečnosti státu. „Stát musí své nerostné bohatství chránit před možnými spekulacemi, ale měl by také vědět, co má,“ prohlásil. Zároveň se Jiří Cienciala jasně vyjádřil v tom smyslu, že ani těžební průzkum ložiska není v současné situaci nutný a nebude se provádět.

„Takto jasně formulovaný názor je pro nás pozitivním signálem. Pro nás je těžební průzkum dolu naprosto neakceptovatelný. OKD mají ložisko dostatečně prozkoumané prostřednictvím sond už od 80. let. Bez tohoto průzkumu by jim nemohl být přidělen dobývací prostor,“ upozornil Jiří Novotný.

I přes tento postoj současného ministra zůstávají frenštátští ostražití. „Náš cíl je jasný. Dostat těžaře z Beskyd. Budeme usilovat o to, aby stát odejmul společnosti OKD dobývací prostor Trojanovice,“ dodal Novotný.

Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu

Mobil: 724 189 814

E-mail: starosta@trojanovice.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z tisku a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.