Rozhazovat miliardy? To snad ne!

Reakce na krok ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka

Jako aprílový žert vypadá návrh na poskytnutí státní pomoci firmě OKD, se  kterým přišel 1. dubna ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.  Na zmírnění dopadu uzavření dolu Paskov chce ze státního rozpočtu věnovat soukromé společnosti více než jednu miliardu korun. Tyto prostředky mají pokrýt náklady na útlum těžby a na odstupné horníkům, tedy výdaje, které má podle zákona hradit podnikatelský subjekt. A to v tomto konkrétním případě podnikatelský subjekt ne ledajaký. Od roku 2004 do roku 2012 činil čistý zisk OKD bezmála 44  miliad korun.  V roce 2012 to bylo “jen” 1,2 mld. korun. Téměř stejnou částku teď máme soukromé firmě věnovat z veřejných peněz?

Pokud bychom 1 100 000 000 korun, kterými chce ministr Mládek těžařům přilepšit, rozdělili mezi stávající podniky na Ostravsku a Karvinsku, mohli bychom každé pracovní místo pro propuštěného horníka dotovat částkou 25  463,- Kč po dobu dvou let. Tato nabídka by u místních podnikatelů jistě vzbudila zájem a zaměstnanci OKD by se plynule přeškolili na jinou práci. Jednorázová injekce nerudovský problém “kam s nimi” jen odsouvá.

V případě, že má pan ministr miliardu, kterou nutně potřebuje utratit, ať raději od OKD odkoupí vytěžené uhlí. Jinak budou těžaři kutat za peníze nás všech,  poté počkají, až stoupne cena uhlí a pak je s tučným ziskem prodají. O rovných podmínkách pro férové podnikání nemůže být za těchto okolností řeč.

Pane ministře Mládku,  až si vlastní prací vyděláte první miliardu, věnujte ji komu chcete. S penězi nás všech ale hospodařte uvážlivě.  Jistě existují i jiné způsoby, jak pomoci horníkům, než tento, který víc než co jiného připomíná almužnu.

Stanislav Uruba

NAŠE BESKYDY

Příspěvek byl publikován v rubrice Články NB a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.